środa, 31 sierpnia 2011

Motylowo po raz kolejny.

Korzystając z przerwy w pracy, dodaje następny atak motyli.



Paź Królowej - jeden z najawiększych i najpiękniejszych motyli dziennych naszego klimatu. Jak on wleciał do mojego pokoju pozostaje zagadką do dziś.

Nieznana, lecz całkiem pospolita larwa. Masowo emigruje ze skoszonej łąki. Kawał owada, długości i grubości palca wskazującego.

sobota, 20 sierpnia 2011

Daleko poza zasięgiem.

Uchwcone obiektywem. Polska.


    Halo Słoneczne (środek). Tęcza powstała na wskutek załamywania światła przez kryształy lodu na odpowiedniej  wysokości.




Pozdrowienia z Królestwa Szwecji.

środa, 10 sierpnia 2011

A życie toczy się dalej...


 Skowronek Polny - Alauda arvensis

Nie wszystko zawsze się udaje. Czasami tracimy coś, to normalna kolej rzeczy. Lecz życie toczy się dalej. Oto fotorelacja z gniazda Skowronka, ze smutnym końcem. Historia zaczyna się w połowie maja, podczas naprawiania płotu natrafiłem na całkiem odsłonięte gniazdo, wetkane miedzy gałęzie, na ziemi. Było w nim wtedy jedno jajo.



Tydzień później jajek było już sześć. Większość ptaków znosi jajka w tempie jednego jajka na dzień. Posiadały charakterystyczną obwódkę z plamek na tępym czubku, stąd moja ocena, że to Skowronek.



Tutaj historia się kończy. Po kilku dniach po jajkach nie było śladu, a gniazdo było w żaden sposób nie zniszczone. Może wąż. Na szczęście skowronek może lęgnąć się do trzech razy w roku.


czwartek, 4 sierpnia 2011

Gęś po szwedzku.

Hälsningar från Konungariket Sverige! - Pozdrowienia z Królestwa Szwecji!

Bernikla Białolica - Branta leucopsis


Jest to typowa gęś północna. Rzadko występuje w Polsce, do zobaczenia w stanie dzikim tylko w przelotach. Hodowane również dla przyjemności jako ładny ptak. Niewiele można o tym ptaku powiedzieć, zachowuje się zupełnie normalnie jak na gęś przystało. Wyjątkiem jest pora godowa, kiedy samce przepędzają wszystko co wejdzie im w drogę.



Lęgnie się raz w roku, składając od 2 do 9 jaj, jednak w warunkach hodowlanych mogą znieść do 14, jednak nie wszystkie mogą być wtedy poprawnie inkubowane.
 

Lubi duże grupy, w Sztokholmie są tak przyzwyczajone do ludzi, że zachowują się jak nasze gołębie. Zjada to co wszystkie gęsi: rośliny wodne i na zimę nie pogardzi mięczakiem lub skorupiakiem.