Korzystając z przerwy w pracy, dodaje następny atak motyli.
Paź Królowej - jeden z najawiększych i najpiękniejszych motyli dziennych naszego klimatu. Jak on wleciał do mojego pokoju pozostaje zagadką do dziś.
Nieznana, lecz całkiem pospolita larwa. Masowo emigruje ze skoszonej łąki. Kawał owada, długości i grubości palca wskazującego.
środa, 31 sierpnia 2011
sobota, 20 sierpnia 2011
Daleko poza zasięgiem.
Uchwcone obiektywem. Polska.
Halo Słoneczne (środek). Tęcza powstała na wskutek załamywania światła przez kryształy lodu na odpowiedniej wysokości.
Pozdrowienia z Królestwa Szwecji.
Halo Słoneczne (środek). Tęcza powstała na wskutek załamywania światła przez kryształy lodu na odpowiedniej wysokości.
Pozdrowienia z Królestwa Szwecji.
środa, 10 sierpnia 2011
A życie toczy się dalej...
Skowronek Polny - Alauda arvensis
Nie wszystko zawsze się udaje. Czasami tracimy coś, to normalna kolej rzeczy. Lecz życie toczy się dalej. Oto fotorelacja z gniazda Skowronka, ze smutnym końcem. Historia zaczyna się w połowie maja, podczas naprawiania płotu natrafiłem na całkiem odsłonięte gniazdo, wetkane miedzy gałęzie, na ziemi. Było w nim wtedy jedno jajo.
Tydzień później jajek było już sześć. Większość ptaków znosi jajka w tempie jednego jajka na dzień. Posiadały charakterystyczną obwódkę z plamek na tępym czubku, stąd moja ocena, że to Skowronek.
Tutaj historia się kończy. Po kilku dniach po jajkach nie było śladu, a gniazdo było w żaden sposób nie zniszczone. Może wąż. Na szczęście skowronek może lęgnąć się do trzech razy w roku.
czwartek, 4 sierpnia 2011
Gęś po szwedzku.
Hälsningar från Konungariket Sverige! - Pozdrowienia z Królestwa Szwecji!
Bernikla Białolica - Branta leucopsis
Jest to typowa gęś północna. Rzadko występuje w Polsce, do zobaczenia w stanie dzikim tylko w przelotach. Hodowane również dla przyjemności jako ładny ptak. Niewiele można o tym ptaku powiedzieć, zachowuje się zupełnie normalnie jak na gęś przystało. Wyjątkiem jest pora godowa, kiedy samce przepędzają wszystko co wejdzie im w drogę.
Lęgnie się raz w roku, składając od 2 do 9 jaj, jednak w warunkach hodowlanych mogą znieść do 14, jednak nie wszystkie mogą być wtedy poprawnie inkubowane.
Lubi duże grupy, w Sztokholmie są tak przyzwyczajone do ludzi, że zachowują się jak nasze gołębie. Zjada to co wszystkie gęsi: rośliny wodne i na zimę nie pogardzi mięczakiem lub skorupiakiem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)