piątek, 29 listopada 2013

Królestwo zrobione z błota.


I oto zamykamy pewien rozdział w tym roku.


Stawy rybne przechodzą cykliczne zmiany w ciągu roku, a ta zmiana jest bez wątpienia najbardziej dramatyczną. Opadające wody odsłaniały pełne ptasiego pokarmu pokłady błota, a gęsto porozrzucane po dnie kłody stanowiły doskonałe miejsce do przesiadywania dla ptaków.


Jak zwykle, obserwacje tego wydarzenia były całkiem niezwykłe. Wielka szkoda tylko, że podczas kulminacyjnych dni pogoda nie dopisywała, więc o robieniu sensownych zdjęć nie było mowy. Ale nie o sama fotografię też mi do końca chodziło, bowiem chciałem przetestować kilka teorii na temat bardziej efektywnego podchodzenia ptaków.


Ale tegoroczne królestwo zrobione z błota to już przeszłość. Nie ma ryb, nie ma ptaków, błoto wysycha. Nadchodzi najbardziej „chuda” pora dla stawów, kiedy zamieniają się one w zimne, otwarte pustkowie.


I tak oto przechodzę do fotograficznego sezonu ogórkowego. Należałoby wykopać sobie czatownię, postawić jakieś ciekawe karmniki i czekać na śnieg.


Pozdrawiam.


8 komentarzy:

 1. Takie białe czaple w Polszcze mieszkają? Jakoś wątpię. A zdjęcia, jak zwykle , świetne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że Czapla Biała mieszka w Polsce, ale tylko na południu :) Klimat się ociepla i przez to przesuwa się teren występowania. U mnie są tak długo, jak długo jest woda - czyli od wiosny do teraz. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. No proszę. Nie wiedziałam. Teraz wierzę, tym bardziej że widziałam je na innym blogu z Dolnego Śląska chociaż nie pamiętam na jakim. Też pozdrawiam.

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia. Zazdroszczę i pasji i cierpliwości przy robieniu zdjęć, ale również wiedzy i życia w takim środowisku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce "Fotografujemy Ptaki" Grzegorza i Tomasza Kłosowskiego jest kilka akapitów opisujących wymarzone okolice do fotografii. W zasadzie lepiej bym swoich okolic nie opisał ;) Natomiast jeżeli chodzi o wiedzę, to zawsze mówiłem, że mam ogromny talent do zapamiętywania bezużytecznych informacji ;) Pozdrawiam.

   Usuń
 3. ja też zrobiłam zdjęcie w Marczowie...chyba czapli....ale z daleka, bo nie mam dobrego aparatu.... jak wrzuce na swojego bloga to mnie ewentualnie poprawisz....
  twoje są piekne .... i ciekawie opisane....
  teraz czekamy na zimę.... a więc i odpoczynek..... chociaż zwierzęta fotografowane przez ciebie zima sa równie
  zachwycające....

  serdeczności

  http://leptir-visanna6.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy są piękne nie mnie oceniać, ale zdjęć z których jestem naprawdę zadowolony jest może... pięć. Ale to chyba pcha każdego fotografa przyrody - świadomość, że zawsze można zrobić lepsze zdjęcie, chociaż temat podejmowany był dziesięć tysięcy razy. Pozdrawiam.

   Usuń

 4. Chyba właśnie przyjdzie Ci przenieść się z nad stawów do lasu, pojawią się wtedy na blogu zdjęcia leśnych ptaków i ssaków :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń